A Lengyel Idegenforgalmi Szervezet és a Lengyel Intézet közös szervezésében nyílt meg Budapesten a „Slowcation – A lublini régió ritmusában” című fotókiállítás július 8-án, amely a Lublini vajdaság természeti szépségeit, kulturális örökségét, gasztronómiáját és élő hagyományait mutatja be. A tárlat a nyár végéig látogatható a Lengyel Intézetben.
A Lengyel Idegenforgalmi Szervezet és a Lengyel Intézet közös fotókiállítás-sorozata évről évre Lengyelország egy-egy új régióját vagy városát mutatja be a magyar közönségnek. Az elmúlt években Varsó, Wrocław és Alsó-Szilézia, valamint Łódź álltak a fókuszban, idén pedig a Lublini vajdaság mutatkozik be: a Roztocze lankái, a Visztula-parti Kazimierz Dolny, a világörökségi Zamość, Nałęczów üdülővárosa, valamint Lublin pezsgő kulturális élete egyaránt arra hívja az utazókat, hogy lassítsanak, és mélyebben ismerjék meg a régiót.
A kiállítás megnyitása alkalmából szervezett sajtóeseményen Farkas Melinda, a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet képviseletének vezetője elmondta, hogy amíg tavaly a coolcation szerzett magának új hódolókat, idén egy új, a régió karakterét jól megragadó kifejezést, a slowcationt igyekeznek meghonosítani.
„Egyre erősebb trend, hogy az utazók hosszabb időt töltenek egy-egy helyszínen, és igyekeznek valóban átélni az úti cél hangulatát. A régió ideális terepet kínál a lelassulásra és a befelé figyelésre” – emelte ki.

Krzysztof Raganowicz, a Lublini Idegenforgalmi Szervezet vezetője Lublinról, mint az inspirációk városáról beszélt a résztvevőknek. Lublin Budapestről 7,5–8 óra alatt érhető el autóval, Krakkótól mintegy másfél, Varsótól pedig háromórányi autóútra fekszik. Légi úton jelenleg varsói átszállással, a LOT Lengyel Légitársaság járataival közelíthető meg, de már tárgyalnak egy közvetlen légi összeköttetés elindításáról is – említette.
A város különleges hangulatát reneszánsz óvárosa adja. Bár történelme hosszú évszázadokra nyúlik vissza, Lublin egyúttal fiatalos, lendületes város is, amely már 2029-re készül, amikor Európa Kulturális Fővárosa lesz.
A térség hagyományaival a budapesti Mesterségek Ünnepén is megismerkedhet a közönség: a Lublini Skanzen mesterei a régió népi kultúráját, hagyományos mesterségeit és kézműves örökségét hozzák el Magyarországra.
A magyar látogatók így a nyár folyamán több alkalommal is ízelítőt kaphatnak Lengyelország egyik legautentikusabb és legizgalmasabb vidékének értékeiből.
Egy lublini utazás során a város környékét is érdemes felfedezni - hallhattuk. Területét tekintve a Lublini vajdaság Lengyelország harmadik legnagyobb régiója, lakosságszám alapján azonban csak a kilencedik helyen áll, területének mintegy negyedét pedig erdők borítják. Mindez sajátos hangulatot kölcsönöz az évszázadokon át regionális találkozópontként szolgáló vidéknek.
A kiemelkedő látnivalók között említette az UNESCO világörökségi listáján szereplő Zamośćot, a „tökéletes reneszánsz várost”, valamint a nemzeti parkok és természetvédelmi területek sokaságát, továbbá a térség különleges löszszurdokait.

A természeti, kulturális és épített örökségben egyaránt rendkívül gazdag régió turisztikai értékeit említette meg köszöntőjében Jacek Bełz, a Lublini Regionális Idegenforgalmi Szervezet alelnöke. Katarzyna Ostrowska-Malczewska, a szervezet igazgatója bemutatta a #LubelskieTravel fotópályázatot, amelynek díjazott és válogatott alkotásaiból a kiállítás összeállt. A régió sokszínűségét a látogató elé táró fotók reményeik szerint egy későbbi utazáshoz is kedvet csinálnak.
A megnyitó vendége volt Bárány Róbert filmes, aki személyes utazási élményeiről mesélt a résztvevőknek.
A megnyitó a régió ízeit is elhozta Budapestre: a vendégek megkóstolhatjták a Lublini vajdaság egyik legismertebb gasztronómiai különlegességét, a cebularzt, a hagymás-mákos lepényt, a helyi almából készült cidert, valamint sajtokat és további regionális finomságokat.
(Nyitókép: Zamość történelmi főtere a városházával, a Lublini vajdaság egyik legszebb reneszánsz városképe/Fotó: Lengyel Idegenforgalmi Szervezet)
KAPCSOLÓDÓ
Virágfolyam és népviselet: minket is magával ragadott a színpompás úrnapi körmenet a Łódźi Vajdaságban
A Lengyel Idegenforgalmi Szervezet meghívására négy napot tölthettünk a régió két településén, ahol részt vettünk a messze földön híres Úrnapja-ünnepségeken.


